Venkovní rolety či žaluzie vám ušetří až 30 procent nákladů na topení

05.10.2020
Uplynulé desetiletí bylo podle Světové meteorologické organizace nejteplejší za dobu, kdy má data k dispozici. "Horkým" tématem je tak nejen redukování příjmu tepla, ale také minimalizace tepelných ztrát okny a dveřmi v období zimy. Ve stavebnictví se proto stále častěji využívá exteriérové stínění. 
Nové energetické vyhlášky kladou stále vyšší důraz na redukci úniku tepla i na zabránění přehřívání interiérů, protože vytápění či naopak chlazení představuje obrovské nároky na energii, a tedy i finance. 

"V některých provozech se za chlazení už dnes vydává víc peněz než za vytápění. To souvisí jednak s tím, že se celkově proměňuje počasí, ale také je třeba speciálně chladit například serverovny," vysvětluje Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

V zimě zase představuje únik tepla standardnímy okny a dveřmi až 40 procent z celkové ztráty tepla. "Venkovní rolety, které vytvářejí mezi oknem a pancířem další izolační vrstvu, tak dokážou snížit náklady na vytápění až o 30 procent," vysvětluje Filip Šimara, obchodní ředitel největšího českého výrobce stínění Climax.

To vše vede k tomu, že zájem o venkovní stínění stále stoupá, letos se v tuzemsku prodeje výrobcům výrazně zvedly, některým o sedm až osm procent v porovnání s předchozím rokem. Byla to sice i reakce i na loňské horké léto (průměrná teplota od června do srpna činila 19,6°C, letos "jen" 17,6°C), ale i tak se zájem o stínění v posledních letech stále zvyšuje.

Zdroj: idnes.cz